Sausos odos valdymas

Sausos odos priežiūra ir gydymas

Visi, kurie kenčia dėl sausos odos, turi gerai žinoti, kaip tokią odą reikia prižiūrėti ir gydyti. Reikėtų atsisakyti visų odą dirginančių priemonių ir šarminės reakcijos muilo. Anglijoje buvo apklausti sergantieji atopiniu dermatitu, 38 proc. liga paūmėdavo nusiprausus su muilu. Muilą reikia pakeisti specialiais prausikliais – lipidų turinčiais muilų pakaitalais (pvz., Linola Dusch und Wash). Sergantiesiems atopiniu dermatitu maudytis reikia dažnai, nes maudantis sudrėkinamas odos raginis sluoksnis, pašalinamos pleiskanos, šašai, mikroorganizmai. Maudytis geriausia drungname vandenyje, į jį galima įdėti sodos, įpilti avižų nuoviro ar specialių aliejų voniai (pvz., Linola-Fett Olbad). Į vonią įpylus vonios aliejaus, vonioje bus slidu, todėl reikia įspėti ligonius, ypač vyresnio amžiaus, kad vonioje patiestų neslidų kilimėlį ir būtų atsargūs. Iškelti vaiką iš vonios taip pat reikia atsargiai, nes vaikas taip pat bus „slidus“. Nusiprausus, odą reikia nusausinti netrinant, švelniai prispaudžiant rankšluosčiu. Svarbu prisiminti, kad išsimaudžius per 3 minutes odą būtina sutepti emolientais.

Žmonės, kurių oda sausa, turi vilkėti natūralaus pluošto (pvz., medvilninius, lininius) drabužius, vengti vilnonių, sintetinių audinių. Patalynė ir lovos baltiniai po skalbimo turi būti gerai išskalauti, kad neliktų erzinančių muilo, skalbimo miltelių dalelių.

Esant sausai odai ir stipriam niežėjimui, ypač pa­ūmėjus ligai, gali padėti drėgni kompresai: ant pažeistos odos uždedamas vėsiame vandenyje suvilgytas kompresas (iš kelių marlės sluoksnių), ant jo – sausos marlės ar lininio audinio sluoksnis, laikoma 15–20 min. Kad neišdžiūtų, prieš uždedant kompresus ir juos nuėmus odą reikia patepti emolientais. Tokie kompresai šaldo odą, mažina niežėjimą, uždegimą. 

Emolientais sausą odą reikia tepti dažnai – 2–6 kartus per dieną, atsižvelgiant į jos sausumą. Labai svarbu pasirinkti tinkamą emolientą ir naudoti jį reguliariai. Moksliniai tyrimai rodo, kad atopinio dermatito remisijos fazėje morfologinių raginio sluoksnio pokyčių būna net ir normaliai atrodančioje odoje, tokios odos nuolat nedrėkinant, liga pa­ūmėja greičiau. Todėl atopiniu dermatitu sergantiems ligoniams rekomenduojama emolientus naudoti ilgai ir be pertraukų (kasdien). 

Tik pakankamas emoliento kiekis gali duoti norimą rezultatą. Jei oda labai sausa, tai visam kūnui tepti visą savaitę gali prireikti: kūdikiui – iki 250 g, vaikui – iki 500 g. Suaugusio žmogaus visam kūnui ištepti gali reikėti iki 500 g (priklauso nuo kūno svorio) preparato per dieną. 

Žmonėms, kuriuos vargina sausa oda, preparato formą (losjoną, kremą, tepalą) reikia parinkti pagal:   

  • pažeistos odos lokalizaciją,
  • odos būklę,
  • ligos eigą,
  • metų laiką,
  • dienos laiką,
  • ligonio norą,
  • kosmetines savybes.

Plaukuotajai galvos odai ir kitų plaukuotų vietų odai tepti tinka losjonai, veido, liemens, galūnių odai – kremai ir tepalai. Ūminės fazės metu šlapiuojančių bėrimų negalima tepti tepalais dėl jų okliuzinio poveikio. Šiuo atveju labiau tinka losjonai, neriebūs kremai. Jei oda yra labai sausa, pleiskanojanti, galima pasirinkti riebų kremą (pvz., Linola - F). Jei oda nėra labai išsausėjusi, ją saugant ir drėkinant tinka pusiau riebi emulsija (pvz., Linola Lotion). Žiemą sausai odai tepti tinka riebūs kremai ir tepalai, o vasarą – losjonai ir pusiau riebūs kremai. Ryte paaugliai ir suaugusieji paprastai nenori tepti veido riebiu kremu ar tepalu, bet noriai tepa gerai įsigeriančius ir nesukeliančius odos „blizgėjimo“ neriebius kremus, o vakare veidą gali patepti ir riebesniu kremu. Atsižvelgiant į tam tikrų kūno dalių sausumą, vienas vietas gali tekti tepti tepalu, kitas – kremu. Žmonėms, kurių oda sausa, reikėtų pabandyti keletą emolientų. Svarbu, kad jiems preparatas patiktų, jį noriai ir dažnai teptų, tada galime tikėtis, kad gydymo rezultatai bus geresni. 
   
 

100metu.ltPirkite internetuarba ieškokite vaistynėseCamelia vaistinėEuro vaistinėŠeimos vaistinėGintarinė vaistinėNvaistinė